30 نکته مهم در مدیریت زمان

Time-Management1-copy_1

1. ما اغلب در مورد اینکه زمان کافی نداریم صحبت می‌کنیم. به جای تمرکز بر اینکه وقت ندارید و شکایت به خودتان و دیگران در مورد آن، به کارهایی فکر کنید که زمان کافی برای انجام آنها دارید. شروع به صحبت کردن یا فکر کردن در مورد آن کنید.
2. پس از پنج دقیقه نشستن در پشت میز خود و روشن کردن کامپیوتر خود شروع به کار کنید. در این زمان احتمال تلف شدن نیم ساعت یا یک ساعت بسیار زیاد است که بسیار ارزشمند است.
3. برای وقت خود ارزش قائل شويد تا دیگران هم همین کار را کنند.
4. هنگامی که اوضاع واقعا تحت فشار است و زمان بسیار کمی دارید، ایمیلها را به طور کامل نادیده بگیرید.
5. در مورد زمان همه افراد باهم برابر هستند.
6. به خاموش کردن ایمیل، يا توجه نكردن به پيام‌هاي وايبري، … خود در طول روز عادت کنید، حتی اگر به مدت 15 یا 30 دقیقه در هر بار باشد.
7. وقت خود را صرف چیزهایی کنید که ارزش آن را دارند.
8. اگر کاری را دائما به تعویق می‌اندازید، از خود بپرسید چرا این کار را می‌کنید، آیا از انجام آن ترس دارید؟ آیا بیش از حد دشوار است، بیش از حد آسان است، یا خسته کننده است؟ آیا شما خسته شده‌اید؟ ما با به تعویق انداختن کارها، انرژی و زمان زیادی را تلف می‌کنیم.
9. حتي‌الامكان روز کاری خود را در یک زمان ثابت تمام کنید. اجازه ندهید که کار تمام بعدازظهر و شب‌تان را پر کند. همچنین می‌توانید دو زمان پایان کار داشته باشید. یکی برای یک روز ایده‌آل، و یکی ساعتی که هرگز پس از آن ساعت کار نمی‌کنید.
10. بخوابید!
11. اگر شما از امکانات الکترونیکی و آنلاین برای کسب‌وکار خود استفاده می‌کنید، برخی از آنها را برای انجام خودکار برنامه‌ریزی کنید. لازم نیست که همیشه در آنجا حضور داشته باشید.
12. زمان یک هفته خود را بررسی کنید و ببینید که زمانتان دقیقا صرف چه کارهایی می‌شود. ببینید که زمان خود را در یک هفته عادی چگونه سپری می‌کنید و از تعطیلات آخر هفته خود چگونه استفاده می‌کنید.
13. با توجه به نتایج حاصل از بررسی وقت خود، در مورد مواردی که نیاز به بازنگری دارند، فکر کنید. با صرف کمی زمان بیشتر بر روی کاری خاص چه کاری می‌توان انجام داد؟ بر روی چه کارهایی وقت صرف می‌کنید که واقعا از آن لذت نمی‌برید و یا ارزشی برایتان ندارد؟ نقاط اصلی روز که در آن وقت خود را تلف می‌کنید کدام هستند؟
14. انجام چه چیزی برای شما به منزله درست صرف شدن زمان است؟ لیستی از پنج کار را بنویسید.
15. به لیست خود نگاه کنید و ببینید که آن کارها را در ماه گذشته و در سال گذشته چقدر انجام داده‌اید؟
16. چه کسی وقت شما را تلف می‌کند؟
17. چه چیزی وقت شما و انرژی شما را تلف می‌کند؟
18. چیزهایی که وقت و انرژی شما را تلف می‌کنند محدود کنید. سپس، با زمانی که آزاد کرده‌اید، می‌توانید با انرژی و باتمرکز بیشتری به کارها بپردازید.
19. کارهای زیادی می‌توان در نیم ساعت انجام داد. فقط به دلیل اینکه تا جلسه و یا ملاقات بعدی نیم ساعت وقت دارید آن را هدر ندهید.
20. همه به زمانهایی دور از کار نیاز دارند.
21. استراحت‌های کوچکی را در طول روز داشته باشید تا انرژی و تمرکز خود را بازیابید.
22. استراحت‌های طولانی به دور از کار در زمان‌هايي نظير تعطیلات آخر هفته، شبها و … داشته باشید تا به مولد بودن شما در بلندمدت کمک کند.
23. هر چیزی را که همیشه و مکررا باعث هدر رفتن زمانتان می‌شود، شناسایی کنید. این ممکن است تکنولوژی، سیستمها، گردش کار یا افراد باشند. این عوامل را تک به تک شاسایی کنید و به آنها رسیدگی کنید تا رفع شوند و زمانتان آزاد شود.
24. اگر باید کاری را در محیطی انجام دهید که ممکن است حواستان پرت شود (به عنوان مثال، در ایمیل، و یا جستجوی اینترنتی)، ساعت خود را روی میز قرار دهید و زمان شروع و زمانی را که می‌خواهید صرف آن کنید یادداشت کنید و دائما گذر زمان را کنترل کنید.
25. اصولا ما زمانی را که کارها از ما اشغال خواهند کرد، دست‌کم میگیریم و کم تخمین می‌زنیم. هرگز این را از یاد نبرید.
26. آیا دوست دارید کمی مانده به اتمام مهلت و تحت فشار زمانی کار کنید؟ و یا ترجیح می دهید در زمان زیاد و به تدریج کار خود را انجام دهید؟ هردوصورت خوب هستند، اما بدانید که کدام روش برای شما بهتر است و از آن به نفع خود استفاده کنید.
27. گاهی اوقات خود را با چرخه طبیعت هماهنگ کنید. ببینید که در رابطه با طلوع و غروب خورشید و یا تغییر فصول، چه احساسی دارید. ما اغلب در ادراک خود از زمان گرفتار می شویم، اما باید بدانیم یک چرخه طبیعی بزرگتر نیز در جریان است.
28. آیا می‌خواهید که همه‌چیز به زور در یک زمان خاص اتفاق بیفتد؟ آیا می‌توانید این عادت را ترک کنید و اجازه دهید هرچیزی در زمان خود اتفاق بیفتد؟
29. آیا می‌توانید برای یک هفته به جای زمانی که هدر می‌دهید، پول خرج کنید؟
30. در پایان سال و یا آغاز سال جدید زمان مناسبی را به این اختصاص دهید که به سال گذشته خود نگاه کنید تا ببینید آن را چگونه صرف کرده‌اید. با نگاه به آن، می‌توانید تصمیم بگیرید که سال پیش‌روی خود را چگونه می‌خواهید بگذرانید. آیا آن را نیز در همان راه صرف خواهید کرد و یا تغییرات جدیدی ایجاد خواهید کرد؟

منبع:دکتر درگی

تمام حقوق این سایت برای © 2019 بیمه دانا. محفوظ است.
طراحی و پشتیبانی توسط هینگ . آی آر