روز افراد موفق چگونه می گذرد

یکی از دغدغه های انسان‌ها به ویژه مدیران و کارآفرینان زمان‌بندی و برنامه‌ریزی صحیح است.در این مقاله با استفاده ازتکنیکهایی کاربردی، روش برنامه ریزی صحیح را بررسی می‌نماییم تا بتوانیم امور زندگی و کاری خود را با دقت و برنامه‌ی صحیح به سمت موفقیت سوق دهیم.

* اهدافتان را واقعی و دست‌یافتنی انتخاب کنید و بر اهدافتان تمرکز کنید
اهداف شما مانند چراغی است که مسیر تاریک روبرویتان را روشن میکند تا در رسیدن به آنچه میخواهید موفق گردید. اطمینان حاصل کنید که اهدافتان دست یافتنی و دور از دسترس نیست. همیشه  اهدافتان را در جلوی رویتان تصور کنید تا فراموششان نکنید و بر روی آنها تمرکز کنید.

*یک تقویم داشته باشید و از آن نگهداری کنید، همیشه!
یک سر‌رسید ساده داشته باشید و در آ صفحات را به ۴ قسمت تقسیم نمایید در بخش اول کارهای روزانه که از شب قبل برنامه ریزی می کنید در قسمت دوم قرار ملاقات ها و برنامه هایی که در گذشته تعیین نموده اید در قسمت سوم شکرگزاری و بنویسید که از این روز چی آموختید و چه کاری را متفاوت از قبل انجام خواهید داد و در قسمت چهارم  یک تم هفتگی باشه که یکی از عادات بد رو حذف کنید، مهم این است که از تقویمتان مداوما استفاده کنید.
*اولویت‌های خود را در شب قبل مشخص کنید


* اولویت هایتان را اولویت بندی کنید
کارهای با اولویت بالا را اول و کارهای با اولویت پایین تر را در انتها قرار دهید. شاید این کار کمی اضافی به نظر برسد. اما حقیقت آن است که انسان ها تمایل دارند کارهای راحت تر را در ابتدا انجام دهند و کارهای سخت را به بعدا موکول کنند. اما بعدا هیچ وقت وجود ندارد! بنابراین کارهایی که پر‌اهمیت‌ترو زمان‌بر‌تر هستند را ابتدا انجام دهید‍‍.  فراموش نکنید که انرژی اول وقت خیلی بیشتر از سایر اوقات است.

* در پایان هر روز کارهای نا‌تمام خود را به پایان برسانید

در پایان وقت کاری خود ۲۰ دقیقه را برای پایان دادن به کارهای ناتمام جزئی مثل چک کردن ایمیل‌ها، گوش دادن به پیغام های صوتی و یا ارجاع دادن پرونده ها و نامه ها به دیگر همکارانتان، اختصاص دهید. کارهای ناتمام و جزئی که اغلب تعدادشان زیاد است بیشتر از کارهای بزرگ ذهن ما را درگیر میکند. این تکنیک کمک میکند تا ذهنمان را از دغدغه های کارهای جزئی پاک کنیم و به کارهای بزرگ بهتر و بیشتر بیاندیشیم.

* محیط کاریتان را مرتب کنید

مطمئنا در یک محیط نامرتب و کثیف نمیتوان به خوبی تمرکز کرد. نمود محیط کاری و حتی محتویات درون کیف شما در ذهن شما اشکار خواهد شد. اگر همه چیز مرتب و سر جایش باشد، ذهن شما هم مرتب تر و راحت تر درگیر مسائل میشود تا اینکه دغدغه ذهن شما یافتن یک خودکار در بین انبوهی از کاغذهای روی میزتان باشد! در پایان هر روز محیط کاری خود را مرتب کنید تا روز بعد را با یک حس توام با پاکیزگی و انرژی مثبت آغاز کنید.

 

چرا باید به برنامه ریزی بها دهیم؟ زیرا بسیاری از بحران ها، موارد اضطراری و مواردی که سخت قابل کنترل اند، همیشه وجود دارند و یک مدیر باید بتواند با برنامه ریزی صحیح از عهده ی کارهای قابل کنترل بربیاید تا زمان بیشتری را برای مواردی که سخت قابل کنترل اند صرف نماید. برنامه ریزی به دسته بندی صحیح دغدغه های ذهنی و مواجهه با آن ها کمک میکند.

 

* زودتر از خواب برخیزید

افراد موفق بسیاری کارهای مهمشان را قبل از اینکه بقیه از خواب برخیزند به اتمام رسانده اند. باورتان نمی شود که همین کار کوچک چقدر می تواند تاثیر گذار باشد! هیچ حسی از این بهتر نیست که بدانید که هیچ اهمیتی ندارد که چه اتفاقی برای اوقات استراحتتان در طول روز می افتد، تمام کارهایی را که برایش برنامه ریزی نموده اید را براحتی انجام می دهید. به تعلیق انداختن امور و حواس پرتی پایان ببخشید؛ همیشه قدرتمند و آماده باشید!

*برنامه روتین صبح برای خودتان ایجاد نمایید

برخیزید و قبل از اینکه روزتان را آغاز نمایید کارهایی مشابه با ترتیب مشابه انجام دهید: خوردن یک لیوان آب ساده، تمرین، خواندن و غیره . کارهایی را انجام بدهید که به حالت عادی زمانی برای انجامش ندارید این کار باعث شادی تان می شود. کارهای ساده را انجام بدهید که استرس زا نیست، با اینکار بهره وری ذهتان را برای انجام برنامه روزانه تان بالا برده اید.۵*آب بنوشید

اولین کاری که در روز انجام می دهید نوشیدن یک لیوان آب باشد که به شما کمک می نماید که زهرهایی را که شب قبل در بدنتان جمع شده است بدور بریزید. نه تنها اینکار به هاضمۀ شما کمک می نماید، بلکه احساس انرژی بیشتری نیز می نمایید.

* فقط یک وظیفه

تنها دو درصد از افراد موفق جهان می توانند در انجام چند کار همزمان موفق باشند . بهتر اینست که کارها را بصورت سریالی انجام بدهید: از یک کار به سراغ کار دیگر بروید، یک آیتم را از لیست وظایفتان انتخاب نمایید، سپس لیست را در جیبتان بگذارید و تا زمانی که کارتان تکمیل نشده به سراغش نروید. عادت سختی برای شکستن است، اما پس از انجامش ذهنتان احساس آرامش بیشتری می نماید، بی قراری کمتری می کنید، با اینکار دقیقا به وسط خال زدید.

*کوچک شوید

پارازیت های خارجی به پارازیت های ذهنی تبدیل می شوند. خانه تان را وارسی نمایید و از شر هر چیزی که خیلی وقت است که استفاده ننموده اید و یا کلا تا بحال به دردتان نخورده است یک جور خلاصی بیابید. بعد از اینکه این کار را کردید انگار منزلتان سرقت شده است! اما این بهترین حسی است که تا بحال از سرقت تجربه نموده اید . جایزه: زمان بیشتری پس انداز می کنید برای مرتب نمودن منزل در دفعات بعدی!

* چارچوب بندی فعالیت ها در اینترنت

خیلی راحت است که در دنیای مجازی غرق شوید وقتی به خودتان می آیید که نصف روزتان از دست رفته است. یکی از بهترین عادات روزانه ای که می توانید داشته باشید اینست که ایمیل ها و شبکۀ اجتماعی تان را در شروع روز چک ننمایید. زمان خاصی را برای انجام کارهای اینترنتی تان اختصاص دهید. مشکلی ندارد که ایمیل تان را مرتبا کوتاه چک نمایید مثلا برای مشتریها ، اما فقط چک کنید و سریع بروید.

* برنامه روتین شب داشته باشید

برنامه روتین شبتان به همان نسبت برنامۀ صبح مهم می باشد، شما را برای خواب راحت شب آماده می نماید . این برنامه آرامش بخشی یک ساعت قبل از رفتن به رختخواب است، آرام شوید بعد به رختخواب بروید.

*در دانشگاه خودروی خود مدرک بگیرید

 سعی کنید به صورت روزانه و در مسیر منزل تا محل کار  و بلعکس در مسیر برگشت از فایلهای صوتی مناسب جهت رشد فردی خود استفاده کنید.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 بیمه دانا. محفوظ است.
طراحی و پشتیبانی توسط هینگ . آی آر