بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث با تعهدات بالا

 بیمه های اتومبیل شامل بر سه نوع بیمه یعنی : بیمه مسئولیت مدنی دارندگان وسایط نقلیه  در مقابل اشخاص ثالث ، بیمه حوادث راننده (این دو بیمه نامه بهمراه یکدیگر ارائه میگردد و بعنوان بیمه شخص ثالث شناخته می شود ) و بیمه بدنه هستند .مشخصات هریک از بیمه نامه ها از این قراراست .

بیمه

 

بیمه نامه شخص ثالث

 دراین نوع بیمه ، مسئولیت مدنی دارندگان وسایط نقلیه موتوری زمینی در مقابل خسارت وارده به اشخاص ثالث (اعم از جانی و مالی ) تحت پوشش قرار می گیرد . منظور از خسارت بدنی ، هر نوع دیه یا ارش ناشی از صدمه یا شکستگی ،نقص عضو ،از کار افتادگی ( جزئی  کلی -موقت یا دائم) یا دیه فوت  شخص ثالث به سبب حوادث مشمول بیمه می باشد(هزینه معالجه نیز چنانچه مشمول قانون دیگری نباشد ، جزء تعهدات بیمه خواهد شود). منظور از خسارتهای مالی ، زیانهایی می باشد که به سبب  حوادث مشمول بیمه ،به اموال شخص ثالث وارد شود. بیمه شخص ثالث در اغلب کشورهای جهان اجباری شده و درایران نیز از سال ۱۳۴۷ تاکنون داشتن آن اجباری است و پوششهای مازاد بر سقف اجباری مصوب قانونی ، به صورت پوشش های اختیاری مازاد به متقاضیان ارائه می شود .

خطرات تحت پوشش

حوادث مشمول این بیمه نامه عبارتست از هرگونه سانحه ای از قبیل تصادم ،تصادف ،سقوط، واژگونی ،آتش سوزی، یا انفجار وسایل نقلیه مورد بیمه و نیز خسارتی که از محمولات وسیله نقلیه مزبور به اشخاص ثالث وارد شود . اشخاصی که به سبب حوادث وسیله نقلیه مورد بیمه دچار زیانهای بدنی یا مالی می شوند ثالث تلقی می شوند به استثنای راننده مسبب حادثه .

 
خطرات خارج از تعهدات بیمه نامه 

۱-      خسارات وارده به وسیله نقلیه مسبب حادثه 

۲-      خسارات وارده به محمولات وسیله نقلیه مسبب حادثه

   ۳- خسارات مستقیم یا غیر مستقیم ناشی از تشعشعات اتمی و رادیو اکتیو

    ۴ – خسارات ناشی از محکومیت جزائی و پرداخت جرائم

     ۵- خسارات ناشی از حوادثی که درخارج از کشور اتفاق می افتد مگر اینکه توافقی بین بیمه گر و بیمه گذار دراین موضوع شده باشد .

 بیمه نامه شخص ثالث به منظور حمایت از کلیه زیاندیدگان ناشی از حوادث رانندگی ، اجباری اعلام شده و توصیه می گردد  دارندگان وسایط نقلیه به هنگام مراجعه به شعب و نمایندگی های بیمه تقاضای خرید بیمه نامه با تعهدات جانی مناسب و کافی متناسب با ارزش ریالی دیه کامل مرد مسلمان و تعهدات مالی مازاد را بنمایند تا درزمان بروز  خسارت های احتمالی از مشکلات ناشی از نداشتن بیمه نامه کامل پیش گیری کنند . چه بسا افرادی که به دلیل نداشتن بیمه نامه و تصادف با وسیله نقلیه ، منجر به فوت یا نقص عضو یا خسارت های مالی سنگین به اشخاص ثالث شده و علاوه بر مشکلات حاشیه ای متعدد ناشی از تصادف قادر به جبران خسارت وارده نبوده و به تحمل حبس در زندان محکوم شده اند . پس رانندگی با وسیله نقلیه بدون بیمه نامه کامل شخص ثالث و مازاد حتی برای یک لحظه اشتباه محض است .

حق بیمه و تخفیف عدم خسارت :

حق بیمه این بیمه نامه براساس نوع و مورد استفاده وسیله نقلیه و میزان تعهدات بیمه گر مطابق تعرفه های مصوب جاری تعیین و اعمال میشود . به منظور تشویق بیمه گذاران به دقت در رانندگی به آن دسته از بیمه گذارانی که دریکسال بیمه ای منجر به هیچگونه خساراتی نشده باشند به هنگام تمدید بیمه نامه تخفیف اعطا می شود و از پرداخت بخشی از حق بیمه سال های بعدی به شرح جدول ذیل معاف خواهند بود :

سابقه عدم دریافت خسارت

تخفیف عدم خسارت ثالث اجباری(درصد)

تخفیف عدم خسارت مازاد اختیاری(درصد)

یکسال

۱۰

۵

دو سال

۱۵

۱۰

سه سال

۲۰

۱۵

چهار سال

۳۰

۲۵

پنج سال

۴۰

۳۵

شش سال

۵۰

۵۰

هفت سال

۶۰

۵۰

هشت سال و بیشتر

۷۰

۵۰

 

 

همچنین حق بیمه آن دسته از بیمه گذارانی که درمدت اعتبار بیمه نامه یکساله ، بیش از یکبار موجب خسارت شوند هنگام تجدید بیمه نامه با توجه به دفعات خسارت دریافتی،مشمول اضافه نرخ به شرح ذیل خواهد بود :

 

 

یکبار

دوبار

سه بار

چهاربار و بیشتر

خسارت مالی

۱۰%

۲۰%

۴۰%

۸۰%

خسارت بدنی(ثالث)

۲۰%

۴۰%

۶۰%

۱۰۰%

 

پرداخت خسارت بدون گزارش پلیس (کروکی ) :

شرکت بیمه دانا به منظور رفاه بیمه گذاران محترم و زیاندیدگان ناشی از حوادث رانندگی و جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه های ترافیک که پس از این گونه حوادث ایجاد می شوند ، خسارت مالی واقع شده در محدوده شهر ها را درصورت داشتن شرایط مندرج در پشت کارت بیمه نامه شخص ثالث حداکثر تا میزان تعهدات اجباری مالی(۵/۲% دیه ماه حرام) بدون گزارش پلیس (کروکی )جبران می کند .

 

در صورتیکه بیمه نامه قبلی هم دارای خسارت مالی و هم خسارت جانی باشد اضافه نرخ بالاتر به حق بیمه اضافه می شود.

بیمه حوادث راننده

دراین بیمه نامه خسارت جانی وارده به راننده وسیله نقلیه بیمه شده  در اثر حوادث رانندگی تحت پوشش قرار می گیرد . براساس این بیمه نامه غرامت فوت و نقص عضو سرنشینان وسیله نقلیه مشمول بیمه تا سقف مشخص شده در بیمه نامه ، دراثر حوادث قابل جبران است .

       *مدارک لازم جهت خرید بیمه نامه شخص ثالث و حوادث سرنشین  :

۱- مدرک شناسایی خودرو(کارت یا سند مالکیت ) و تصویر آن

 ۲-  بیمه نامه سال قبل درصورت دارا بودن

 ۳- تکمیل فرم پیشنهاد در واحدهای صدور بیمه نامه

 ۴- همراه داشتن کد ملی و کد پستی

–    به منظور جلوگیری از تبعات احتمالی در رسیدگی و پرداخت خسارت لازم است فرم پیشنهاد بدقت و براساس مندرجات کارت مورد بیمه و نوع استفاده آن و پوششهای مورد نیاز (درخواستی ) بیمه گذار تکمیل گردد .

      *   سایر موارد و اطلاعات :

جهت تمدید بیمه نامه شخص ثالث ، حداقل ۷۲ ساعت (اداری ) قبل از اتمام مهلت بیمه نامه اقدام فرمائید .

چنانچه بیمه نامه قبلی نداشته و یا از تاریخ اتمام اعتبار بیمه نامه یکسال یابیشتر گذشته باشد معادل صد درصد حق بیمه شخص ثالث اجباری و کمتر از یکسال به نسبت مدت تاخیر در حق بیمه بیمه نامه جدید جریمه اعمال میگردد.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 بیمه دانا. محفوظ است.
طراحی و پشتیبانی توسط هینگ . آی آر