بیمه های مهندسی و خاص

بیمه های مهندسی و خاص

res_team_img1

بیمه های مهندسی زیرمجموعه بیمه های اموال بوده که پروژه های در حال ساخت یا سازه ها و یا تأسیسات در حال بهره برداری و یا ماشین آلات و تجهیزات فنی را تحت پوشش قرار می دهد.
۱- بیمه تمام خطر پیمانکاران (Contractor’s All Risks )
به موجب این بیمه طرح های عمرانی و ساختمانی مانند پروژه های احداث واحدهای مسکونی ، تجاری ، راه آهن ، فرودگاه ، جاده ، پل ، سد ، ساختمان کارخانه ها و نیروگاهها ، شبکه های فاضلاب و غیره تحت پوشش قرار می گیرند . مدت بیمه از زمان تخلیه مصالح در محل اجرای پروژه شروع و تا اتمام آن و تحویل کار به کارفرما ادامه دارد . علاوه بر آن یک دوره نگهداری نیز مطابق پیمان می تواند تحت پوشش قرار گیرد.
تحت این بیمه نامه ساختمان های موقت ،تجهیزات و ماشین آلات ساختمانی ، اموال مجاور و مسئولیت در قبال اشخاص ثالث نیز قابل بیمه شدن می باشند .
۲- بیمه تمام خطر نصب (Erection All Risks )
به موجب این بیمه نامه عملیات نصب ماشین آلات و تجهیزات واحدهای صنعتی ، تولیدی و خدماتی از قبیل توربین ها ، ژنراتورها ، دیگهای بخار، کمپرسورها، موتورهای درون سوز ، ترانسفورماتورها ، مبدل ها ، ماشین ابزار ، همچنین دستگاههای چاپ ، ماشین آلات کاغذسازی و نساجی و خطوط هوایی انتقال نیرو ، خطوط لوله ، مخازن و پل های فلزی تحت پوشش قرار می گیرد. پوشش بیمه ای از زمان تخلیه تجهیزات و ماشین آلات در محل اجرای طرح شروع و در کلیه مراحل نصب ، آزمایش و راه اندازی و نگهداری ادامه دارد. پوشش مسئولیت مدنی در قبال اشخاص ثالث نیز در این بیمه نامه پیش بینی شده است.
۳- بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاری (Contractor’s Plant & Machinery )
این نوع بیمه ماشین آلاتی را که فاقد شماره شهربانی هستند و معمولا” برای کار در پروژه ها از آنها استفاده می شود ، تحت پوشش قرار می دهد. برای مثال می توان از ماشین آلات ساختمانی ـ راهسازی مانند لودر ، بولدوزر، گریدر ، بیل مکانیکی ، غلطک ، تاورکرین ، جرثقیل نام برد .این نوع بیمه از انواع بیمه نامه های تمام خطر می باشد که به جز چند استثناء که در شرایط عمومی بیمه نامه قید گردیده تقریبا” هر نوع خسارت ناگهانی را جبران می نماید .
۴- بیمه شکست ماشین آلات (Machinery Breakdown) :
صاحبان انواع صنایع و کارخانجات با اخذ این بیمه نامه فرصت لازم برای جبران خسارت ها و ضرر و زیان های فیزیکی و غیر قابل پیش بینی فراهم و منبع مالی مورد نیاز برای جایگزینی و یا تعمیر مورد بیمه را در قبال خسارتهای سنگین خواهند داشت.
انواع ماشین آلات مانند ژنراتورها، برج های خنک کننده، توربین ها، موتورها، پمپ ها و مواردی از این قبیل در قبال خسارات فیزیکی و غیر قابل پیش بینی ناشی از شکست انواع ماشین آلات، اشتباه در طراحی، ساخت یا نصب ماشین آلات که در زمان بهره برداری آشکار شده و غیره … به جز مواردی که در شرایط استثناء شده تحت پوشش خواهند بود.
۵- بیمه ریسک های تکمیل شده ساختمانی (Civil Engineering Completed Risks )
صاحبان و متصدیان سازه های مهندسی اغلب خواهان پوشش جامع برای جبران خسارت های وارده پس از تکمیل سازه و شروع بهره برداری از آن هستند از آنجا که بیمه های آتش سوزی برای چنین سازه هایی کافی نیست لذا ارائه بیمه نامه هایی مانند بیمه مهندسی سازه های تکمیل شده می تواند نیاز این گروه از بیمه گذاران را برطرف سازد . خطراتی مانند سیل ، زلزله ، طوفان و خطرات ناشی از وضعیت زمین شناختی و خطرات مرتبط با عملیات و استفاده از امکانات سازه ها به موجب این بیمه تحت پوشش قرار می گیرند. سازه های زیر برای استفاده از بیمه مهندسی ریسک های تکمیل شده ساختمانی مناسب می باشند : راه ها ، اسکله ها ، تعمیرگاه کشتی ، باندهای فرودگاه ، دکل های انتقال نیرو ، پل ها ، تونل ها ، کانال ها ، شبکه آبیاری و زهکشی ، سدها ، مخازن آب ، سیستم فاضلاب ومانند اینها .
۶- بیمه تجهیزات الکترونیکی (Electronic Equipment ):
کلیه تجهیزات و دستگاه های الکتریکی و الکترومکانیکی مانند: تجهیزات مخابراتی، پزشکی، تحقیقاتی، سیستم های پردازشی داده ها،کامپیوترها و مواردی از این قبیل در این بیمه نامه، تحت پوشش حوادثی مانند سقوط، تصادم، صاعقه، آتش سوزی و سایر موارد به جز استثنائات درج شده در شرایط عمومی می باشد.
۷- فساد کالا در سردخانه (D.O.S ) Deterioraion of stock in cold storage
این بیمه نامه خسارتهای وارده به مواد خوراکی، دارویی، شیمیایی و سایر کالاهای انبار شده در سردخانه را که ناشی از حوادثی نظیر: خروج ناگهانی و غیر قابل پیش بینی مبردها از مدار، شکست مکانیکی تجهیزات، انفجار فیزیکی، کاهش یا نوسان درجه برودت بعلت اشکال در کار تجهیزات سردخانه و غیره، به جز مواردی که در شرایط عمومی استثناء شده را، تحت پوشش قرار می دهد.
۸- بیمه نامه عیوب اساسی و پنهان ساختمان:
مالکان ساختمانهای مسکونی در حال احداث با اخذ این بیمه نامه در هنگام شروع به ساخت، پوشش بیمه ای به مدت ۱۰ سال از تاریخ صدور گواهی پایان کار ساختمانی، در قبال خساراتی مانند هرگونه نقص در سازه های اصلی ساختمان ناشی از طراحی نادرست، ساخت معیوب، به کارگیری مواد و مصالح معیوب که در مدت اعتبار بیمه نامه به بیمه گر اعلام می شود و در زمان صدور گواهی پایان کار و گواهی تائید بازرس فنی آشکار نشده باشد، خواهند داشت.

بیمه های خاص
۱- بیمه پول در صندوق و پول در راه
در این نوع بیمه ، پول ، سکه ، چک های بانکی ، تمبرهای مالیاتی در صندوق و نیز در حین نقل و انتقال توسط بیمه گذار از یک نقطه به نقاط دیگر در مقابل خطرات آتش سوزی ، صاعقه ، انفجار و سرقت تحت پوشش بیمه ای قرار می گیرد .
۲- بیمه اسب های مسابقه
در فرهنگ جامعه ایرانی اسب دارای ارزش و جایگاه ویژه ای می باشد و با توجه به روند افزایش تلفات و نقص عضو اسبها در حین برگزاری مسابقات سرعت و پرش ، تمرینات ، حوادث در محل نگهداری و باشگاهها و نیز خطر بیماریها ، نقش بیمه در جبران خسارت دوچندان گردیده است .
شرکت سهامی بیمه دانا در جهت جبران خسارت یاد شده و در استای تامین اسبهای مسابقه و سرمایه مالکین برای اولین بار طرح ، تلف و نقص عضو اسبهای مسابقه ناشی از حادثه (در حین مسابقه ، حمل و نقل و…) و نیز تلف ناشی از بیماری تحت پوشش بیمه ای قرار می گیرد .
ارزش اسبهای مسابقه پس از اظهار بیمه گذار طبق معیارهای ارزش گذاری (نژاد ، فیزیک بدنی ، سلامت ، قدرت باروری و …)توسط کارشناسان بیمه دانا تعیین می گردد .
۳- بیمه شترمرغ
پرورش شترمرغ با هدف بهره گیری از فرآورده های آن و به دلیل ویژگی های خاص آن همواره مورد توجه بوده است . باتوجه به ارزش این پرنده وامکان تلف آن براثر خطرات ناشی از حادثه و بیماری نقش بیمه حائز اهمیت خواهدبود. شرکت سهامی بیمه دانا در جهت جبران خسارتهای یادشده و در راستای تامین سرمایه مالکین مزرعه های پرورش شترمرغ در ایران اقدام به صدور بیمه نامه شترمرغ می نماید.
۴- بیمه انرژی
باعنایت به وجود ذخائر انرژی فسیلی در ایران و زمینه استخراج و بهره برداری نفت و گاز در اقصی نقاط کشور و لزوم حفظ سرمایه ملی بیمه نمودن کلیه فعالیت های مرتبط با نفت و انرژی در حال گسترش روزافزون است . لذا در راستای رفع نیازهای بیمه گذاران بیمه دانا نیز پیگیر فعالیت های گسترده ای در این زمینه بوده و می باشد بطور معمول بیمه نامه های انرژی در دو بخش ساحلی و فراساحلی صادر می گردد. موضوع بیمه نیز می تواند مشتمل بر انواع دستگاه های حفاری چاه های نفت و گاز ، تجهیزات جانبی ،‌دکل ها ،‌زیرساخت ها ، لوله های حفاری ، سیستم های انتقال فرآورده های نفتی ، کلیه فعالیتهای مرتبط با انتقال نفت و گاز از محل تولید تا محل توزیع مشتمل بر لوله های زیردریایی و مخازن گاز ، پالایشگاه ها و غیره باشد .
۵- بیمه اعتباری
بیمه های اعتباری براساس این طرح تسهیلات بانکها و مطالبات شرکتهایی که کالا و محصولات خود را بصورت اقساطی به فروش می رسانند در برابر خطر عدم وصول مطالبات تحت پوشش بیمه ای قرار می گیرد .
کلیه بانکها و موسسات مالی و اعتباری و شرکتهایی که براساس قرارداد فروش تنظیمی ، عملیات فروشهای اعتباری انجام می دهند می توانند برای اطمینان از وصول مطالبات و تضمین سرمایه خود از پوشش بیمه ای یاد شده استفاده نمایند.
۶- بیمه درمان دامهای کوچک و پرندگان (Pet and bird Insurance ):
این بیمه نامه برای اولین بار در صنعت بیمه کشور در شرکت بیمه دانا طراحی شده و دارای مجوز صدور انحصاری (دو سال) از بیمه مرکزی ج.ا.ا می باشد.
موضوع این بیمه نامه عبارت است از پرداخت هزینه های جراحی و بیمارستانی ناشی از حوادث و بیماری های دامهای کوچک و پرندگان که طی این بیمه نامه تحت پوشش قرار گرفته اند.
داشتن شناسنامه و میکروچیپ برای دام های کوچک و پرندگان از الزامات اولیه برای تهیه این بیمه نامه می باشد.

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق این سایت برای © 2019 بیمه دانا. محفوظ است.
طراحی و پشتیبانی توسط هینگ . آی آر